Jak założyć aptekę internetową?

Jak założyć aptekę internetową?

Z pewnością jako właściciel apteki stacjonarnej lub osoba odpowiedzialna za rozwój zastanawiałeś się jak założyć aptekę internetową.

Założenie apteki to możliwość dotarcia do nowych klientów niejednokrotnie z obszaru dużo większego niż tylko najbliższe osiedle, dzielnica, czy miasto. Pojawiają się również pacjenci z najbliższej okolicy, którzy do tej pory z braku czasu nie pojawiali się w aptece.

Nowy kanał sprzedaży

Apteka internetowa to również nowy kanał sprzedaży leków, którego umiejętnie pokierowanie pozwala zwiększyć obrót, marże oraz docelowo zyski apteki. Uproszczony proces zamawiania i pominięcia kolejek, możliwości wybrania dokładnej formy zapłaty oraz odebrania towaru, a także dostęp do niższych preparatów to najczęstsze powody wybrania zamówienia w aptece internetowej.

Podstawowe kroki

Na samym początku warto wiedzieć, że apteka internetową możesz założyć jedynie w oparciu o istniejącą apteka stacjonarna. Jest to wymóg ustanowiony w odpowiednich przepisach zapewniający pacjentom właściwą opieka farmaceutyczną, bezpieczeństwo robienia zakupów oraz dostęp do legalnych preparatów i leków.

W aptece stacjonarnej należy wydzielić odpowiednią przestrzeń dla obsługi zamówień internetowych, ukierunkować personel na obsługę nowego kanału sprzedaży, ustalić strategie cen oraz mechanizmy torowania, a także podjąć współpracę z firmami kurierskimi, operatorami płatności online i ewentualnie z innymi dostawcami usług zewnętrznych, takim jak powiadomienia SMS, zaawansowana obsługa newslettera, aukcje internetowe, czy porównywarki cen.

2 komentarze do “Jak założyć aptekę internetową?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *